Globalna konferencja opieki wytchnieniowej ISBA tym razem we Wrocławiu
Ponad 200 specjalistów i osób zaangażowanych w działania na rzecz przerwy wytchnieniowej spotka się w Concordia Design we Wrocławiu. Wymiana doświadczeń, panele dyskusyjne z udziałem decydentów, wspólne bycie ze sobą – tak w paru słowach można opisać zbliżające się wydarzenie.
2023-09-11, 00:30

International Short Break Association (ISBA) to globalna inicjatywa stanowiąca platformę wymiany doświadczeń osób indywidualnych, decydentów, organizacji i świata nauki w obszarze polityki społecznej - wsparcia rodzin i osób z niepełnosprawnościami. „Short break” w Polsce lepiej znane jest pod nazwą „opieki wytchnieniowej” i jest coraz mocniej obecne w życiu opiekunów osób z niepełnosprawnościami.  

ISBA może się pochwalić 27 latami doświadczenia w organizacji 12 konferencji, obejmujących ponad 3000 osób z ponad 14 krajów (Ameryka Płn. i Płd., Azja, Australia, Europa, Afryka)

W tym roku konferencja obędzie się we Wrocławiu, w budynku Concordia Design, w dniach 12-14 września 2023. Oto cele i tematyka konferencji:

  • Rozwój doświadczeń i wymianę wiedzy w zakresie sprawdzonych rozwiązań umożliwiających lepszy bilans całożyciowy osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
  • Promocja innowacyjnych i pionierskich rozwiązań z całego świata, stanowiących przykład do naśladowania dla osób programujących usługi społeczne dla rodzin
  • Zwiększenie dostępu do specjalistycznej wiedzy, pozwalającej na budowanie zróżnicowanej oferty usług wytchnieniowych, będącej pochodną międzynarodowych doświadczeń
  • Przestrzeń budowania relacji z profesjonalistami otwartymi na współpracę i dzielenie się swoim potencjałem

Pełny program i szczegóły znajdują się pod adresem www.isba.me

Konferencja powstaje dzięki organizacjom będącymi istotnymi uczestnikom trzeciego sektora: Fundacja Imago, Stowarzyszenie Bonitum, Fundacja Potrafię Pomóc i Fundacja Ładne Historie. Skąd pomysł na taką konferencję? Oto co mówią ich przedstawiciele o opiece wytchnieniowej:

Najważniejszy cel to wsparcie rodzin i opiekunów osób starszych czy z niepełnosprawnościami, umożliwiający regenerację psychiczną i fizyczną, odciążenie od codziennych zadań i lepsze funkcjonowanie w różnych rolach życiowych. Jednocześnie,  równie ważne jest zaproponowanie np. osobom niepełnosprawnym rozwijających działań, będących w zgodzie z ich potrzebami. Bez tego usługa się nie uda. – mówi Piotr Kuźniak, Prezes Fundacji Imago i Prezydent ISBA w obecnej kadencji.

Aleksandra Ciechanowicz, Prezes Stowarzyszenia BONITUM dodaje: Osoby, które na co dzień opiekują się niesamodzielnym członkiem rodziny, podporządkowują jej całe życie. Angażując się całym sercem i starając się zapewnić jak najlepszą opiekę, często zapominają o sobie i swoich potrzebach. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić opiekunom możliwość wytchnienia.

Adam Komar, Prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” podkreśla, że …opieka wytchnieniowa stanowi unikatową i bardzo potrzebną formę wsparcia, bo zwraca uwagę na grupę osób, o której często się zapomina. To najbliżsi, rodzina, stali opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy na tę opiekę często poświęcają cały swój czas. Jednak – jak my wszyscy – także opiekunowie potrzebują wytchnienia, przerwy. I opieka wytchnieniowa tę przerwę im zapewnia, zapobiegając wypaleniu.

Maria Zięba – Prezes Fundacji „Ładne historie” dodaje: Jestem przekonana, że Concordia Design Wrocław wypełnią osoby, dla których opieka wytchnieniowa to przestrzeń dla innowacji, szukania nowych i alternatywnych rozwiązań, ale i wspólne przeżycia, wzruszenia i emocji. Nie możemy się już doczekać spotkania z Wami!

Partnerami konferencji są między innymi: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego czy Miasto Wrocław.

 

 

 

Jeśli potrzebujecie Państwo więcej informacji, zapraszamy do kontaktu:

Maciej Domagała - m.domagala@bonitum.org

Tel. 694 404 231

KONTAKT / AUTOR
Maciej Domagała
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.